Metsa kadunud

Kui tuleb teade, et inimene on kadunud, hakatakse teda otsima.
Põhimõtteliselt on iga inimene ühtviisi hinnas. Telefon heliseb. Antakse teada, et inimene on kadunud. “Misuke inimene?” küsib politseinik. Ta kirjutab nime paberile. Siis läheb ta teise tuppa. “Üks inimene on jälle ära kadunud,” teatab ta teisele politseinikule. Ta ütleb seda nii kõva häälega, et teine politseinik ärkvele võpatab. “Ah soo,” tähendab teine politseinik. “Kas on andmeid, kuskohta ta võis kaduda?”
Esimesel politseinikul noid andmeid kahjuks pole. Ta läheb tagasi telefoni juurde. “Kas on andmeid, kuskohta ta võis kaduda?” pärib politseinik. Telefonist vastatakse, et see inimene on kadunud metsa. Mees ei ole harjunud metsas liikuma, aga metsa ta on siiski miskipärast läinud.
Politseinik läheb tagasi teise tuppa, kus paarimees teda juba ootab. Peetakse pilguke aega aru. Ka teine politseinik kaldub metsateooria poole. “Me peame hakkama otsima teda metsast,” lõpetab ta oma mõttekäigu. Ta võtab riiulilt metsa kujutava kaardi.
“Siin seda metsa nüüd jagub,” tähendab ta. “Sellesse võib küll ära eksida. Mis te arvate, kas ta on eksinud siia haavametsa või siia kasemetsa? Kuusemetsa selle kaardi peal polegi, jumal tänatud. Selle võib nüüd mängust välja jätta. Vaat kui oleks kuusemets,” hakkab politseinik mälestusi heietama, “siis oleks küll lips läbi – sinna ta päris kindlasti jääks.” Noore mehena oli ta kord pealt näinud, kui kuusemetsast ühte meest oli otsitud. Teda otsiti koerte ja selgeltnägija abil. Aga meest ei võta kuusemetsast nagu korki pudeli pealt, kindel see. Sinna tema mädanes.
Järgmisel päeval keeravad politseinikud politseimaja uksed lukku ja hakkavad jalgrattaga metsa poole väntama. See on kahemeheratas, mille kukil nad nüüd sõtkuvad, täiesti oma ülesande kõrgusel. Metsaserval keedetakse kohvi. Üks silmitseb hindavalt metsa, sel ajal kui teine võileibu teeb. “See on küll imelik,” sõnab metsa silmitsev politseinik, “et inimesed uisapäisa metsa lähevad. Vahel tundub, nagu ei võtaks nad seda päris tõsiselt. Aga elukesest võid seal ilma jääda täpselt samuti nagu ükskõik kus mujalgi.”
Nad seavad sammud sügavamale metsa. Nööri ühe otsa seovad nad kännu külge. Kindluse mõttes täksivad nad kirvega puudele sälke, sest pole võimatu, et nöör võib katkeda. Täiesti välistatud ei ole sellinegi võimalus, et see katkeb otse kirvelöögist. “Kas te olete siin?” hõiguvad nad. “Tulge välja! Ega me teile midagi ei tee!”
Vahepeal nad kuulatavad.
Iga poole kilomeetri järel seotakse eelmise otsa uus nööriviht. Õhtul jõutakse metsajärve kaldale, kus kalad sulpsu löövad. On kummaliselt vaikne, looduski tundub otsekui valvel olevat. Võib-olla ta on valvel sellepärast, et tal on tegemist kahe politseinikuga. Üks politseinik hakkab kalu püüdma. Teine hakkab praadima.
“Ohtusid varitseb muidugi kõikjal,” arutleb õngitsev politseinik. “Võtame või vee. Inimene võib uppuda uskumatult pisikesse lompi. Kolmekümnest sentimeetrist veest piisab. Vahel hakkad mõtlema, et inimene oleks nagu teadlik oma saatusest ja triivib tahtetult oma hukule vastu.”
“Mida?” pärib teine politseinik. Asi pakub talle ilmset huvi.
Aga nüüd pole mahti juttu veeretada. Nad hõiguvad jälle natuke aega. “Kus te olete? Tulge siia!” Nad silmitsevad järve vastaskallast, kus kasvab politseinikukõrgune hein. Hakkab juba hämarduma. Sügispäev on nii lühike. Õnneks on nad kahekesi, neil on vähemasti vestlemisvõimalus. Nööri ei ole enam nii palju, et võiks mõelda ümber järve minemisele.
Keha kinnitatud, korjavad nad toidukraami seljakotti ja hakkavad tasapisi kodu poole astuma. Nad on tujust ära, kuna neil seekord õnne polnud. Nad jõuavad kännu juurde ja päästavad nööri lahti. Üks politseinik hakkab rattakummidesse õhku pumpama. Teine põletab sedaaegu lõkkes võileivapabereid ja viskab vett. Ta ei olegi põit tühjendanud sestsaadik, kui otsimine algas. Ta ei paista ohtlikuna, aga ta on ohtlik.

1970

Erno Paasilinna kogumikust “Lugemist kõigile”

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s